Nowoczesne metody nauczania uwzględniają używanie technologii i przekazywanie wiedzy w sposób elektroniczny. Czy to dobry pomysł?
Uczniowie są bardzo wymagający i szybko się nudzą, dlatego rola nauczycieli nie ogranicza się tylko do przekazywania wiedzy, ale także do wyboru odpowiedniej metody. Młodzi ludzie szybko poznają nowe technologie i świetnie czują się w cyfrowym świecie. Szkoły nie powinny bać się wprowadzenia ich na lekcje: tablety, komputery, podłogi interaktywne to świetne pomoce edukacyjne. Jeśli obawiasz się, że elektronika ogarnia życie dziecka, to warto wprowadzać różne formy zajęć. Nauczyciel powinien uczyć młodych ludzi również tego, w jaki sposób mądrze korzystać z nowych technologii. Dzieci pozbawione tej umiejętności mogą zacząć szukać prostych i mało wartościowych rozrywek, dlatego szkoła pełni ważną funkcję również w tej dziedzinie.
Jak nauczyciel może manewrować metodami nauczania?
Nauczyciele są przyzwyczajeni do prowadzenia zajęć w klasyczny sposób, jednak warto stawiać czasem na niekonwencjonalne metody. Ciekawym sposobem na przekazywanie wiedzy jest przeplatanie teoretycznych zajęć z ruchowymi. Po stronie pedagoga jest przygotowanie zadań. Ćwiczenia dla dzieci mogą być w formie elektronicznej lub wykorzystujące zdolności manualne oraz sprawnościowe. Na wzrost zaangażowania wpływa również oddawanie decyzji dzieciom np. wybór spośród trzech zagadnień jednego, które chcą poznać. Nauka może być również zabawą.