Pierwsze rozmowy dotyczące ustalenia częstotliwości, na jakich nadawane miałoby zostać radio cyfrowe na terenie całej Europy odbyły się w roku 1995. Odbiorniki DAB pojawiły się zaś na rynku dwa lata później. Nowa technologia DAB+ wdrażana zaś była już po 2007 roku, wtedy też dostępne były odbiorniki, w pełni kompatybilne z nową technologią.

W Polsce wszystko odbyło się nieco później. Budowa sieci radia cyfrowego rozpoczęła się u nas w roku 2013. Zakończenie tego procesu planuje się natomiast na rok 2020. Już teraz, nadajniki zostały zamontowane na większej części kraju, głównie przy dużych aglomeracjach.

Pierwsze ustawiono dokładnie 1 Października 2013 roku, w Warszawie i Katowicach. Kolejne stanęły 1 Maja 2014 roku, w Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Szczecinie oraz Wrocławiu. W Październiku tego samego roku nowe nadajniki funkcjonowały już także w Łodzi, Opolu i Poznaniu. 1 Stycznia 2015 roku, w Bydgoszczy, Koszalinie oraz Zielonej Górze a 4 Maja tego samego roku, w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie. W tychże miastach trwa już emisja stała radia cyfrowego. Nowe nadajniki, których emisja odbywa się jeszcze w fazie testowej, funkcjonują od 15 Stycznia 2016 roku, w Szczawnicy i 5 Lutego 2016 roku, w Siedlcach. Zaplanowano, iż do roku 2020, na terenie całego kraju stałą emisję będą wykazywać 23 nadajniki.

W roku 2013 powstał też pierwszy multipleks radiowy. Technologia DAB+ umożliwia dostęp do wielu programów Polskiego Radia, w tym audycji lokalnych jak i ogólnopolskich, na terenie niemalże całego kraju. Co ważne, radio cyfrowe jest dużo prostsze w obsłudze aniżeli to analogowe – stacji nie szuka się po częstotliwościach, ale nazwie. Cyfryzacja pozwala również na odbiór audio bez żadnych zakłóceń i szumów, w dużo lepszej jakości chociaż nie zawsze różnica jest dostrzegalna dla użytkownika.

Warto wiedzieć, że chociaż standardy DAB+ dają dużo więcej możliwości odbiorcom to nadal dużo chętniej korzysta się z radia analogowego i systemu FM. Unia Europejska nie zakazała nadawania na dawnych częstotliwościach. Pewne jest natomiast, że cyfryzacja jest i będzie promowana. W Szwecji i Norwegii już niedługo częstotliwości FM zostaną całkowicie wyłączone i odbiorcy nie będą mieli wyboru. W Polsce na dzień dzisiejszy nie słyszy się o takowych planach.

Pewne jest, że cyfryzacja staje się coraz bardziej popularna. Radia można teraz słuchać na tabletach, w smartfonach i samochodach, które wyposażone są w odbiorniki nowej generacji. Producenci nowych aut zamieszczają właśnie takie już w standardzie. Do wielu sprzętów audio starego modelu można też dokupić mini odbiorniki, które pozwalają na odbiór w systemie DAB+.

Użytkowników cieszą nowe możliwości. Radio to już nie tylko audycje audio. Na odbiornikach wyświetlają się slajdy, napisy, obrazki. DAB+ może służyć informowaniu o ruchu drogowym a nawet pełnić rolę nawigacji. To doskonałe rozwiązania dla każdego kierowcy. Jedyną wadą może być nieco wyższa cena odbiorników, ale biorąc pod uwagę znacznie lepszą jakość i dużo szerszy zakres możliwości to koszty wydają się tutaj tak naprawdę kwestią drugorzędną.

Autor redakcja

One thought on “Radio cyfrowe, czyli standard DAB+ w Polsce”

Dodaj komentarz