Stalking, czyli nękanie po raz pierwszy zaobserwowano w USA jeszcze w latach 80. Wtedy przestępstwo tej kategorii dotyczyło przede wszystkim dręczenia osób publicznych, głównie aktorów i gwiazd estrady. Stalkerami były osoby, które uprzykrzały im nagminnie życie. Bardzo szybko stalking zaczął dotyczyć również osoby całkiem prywatne. Dzisiaj zjawisko tego typu jest również coraz bardziej powszechne w Polsce.

Stalking w Polsce

Stalking to przestępstwo z kategorii prawa karnego. Badania nad tym zjawiskiem prowadził w naszym kraju Instytut Ekspertyz Sądowych. Okazało się, że nękanie dotyczy nawet 10% Polaków. Zasięg tego zjawiska może być jednak jeszcze większy, ponieważ nie wszyscy są świadomi zagrożenia albo starają się uporać z tym problemem samodzielnie.

Przestępstwo przeciwko wolności człowieka

Właśnie tak traktowany jest stalking w naszym kraju. Sprawy karne w Olsztynie czy każdym innym mieście w Polsce dotyczące tego zjawiska odbywają się niestety coraz częściej. Polacy przestają się bać, a jednocześnie zjawisko to narasta.

Wszystko dlatego, że wciąż rozwijają się nowe instrumenty, poprzez które stalking może być realizowany. Za stalking uznaje się uporczywe nękanie telefonami, wysyłanie niechcianych smsów czy maili. Stalking coraz powszechniej prowadzony jest też za pośrednictwem portali społecznościowych. To również działania bezpośrednie, w tym śledzenie, podsłuchiwanie czy obserwowanie.

Kary za stalking

Stalking to przestępstwo, które wyjaśnia kodeks karny. Kwalifikacja czynu jest różna w zależności od zakresu nękania i jego skutków. Stalkerowi grozi do 3 lat więzienia, jeśli jego działania nie przyczyniły się do uszczerbku na zdrowiu swojej ofiary. Prawnik w Olsztynie potwierdza jednak, że do więzienia nawet na 10 lat może iść stalker, przez którego ofiara próbowała na przykład odebrać sobie życie.

Warto wiedzieć, że stalking w Polsce jest od niedawna kategoryzowanym przestępstwem. Niestety nie zawsze udaje się udowodnić dręczenie, a kary nie zawsze są adekwatne. Ofiary powinny zbierać dowody – w formie smsów, maili, nagrań rozmów telefonicznych. Warto również powołać świadków. Dzisiaj stalkerzy idą do więzienia, gdzie odbywają karę. Kiedyś najczęściej otrzymywali jedynie zakaz zbliżania się do ofiary, co nie zawsze kończyło się dobrze.

Porady dla ofiar stalkingu

Osoby, które są ofiarami stalkingu, są dręczone najczęściej psychicznie. Przez to czują się zastraszone, w obawie o swoje życie nie zgłaszają problemu na Policję. Adwokaci z Olsztyna potwierdzają jednak, że stalking jest bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia ofiary. Tych działań nie można bagatelizować. Każdego roku odnotowuje się próby samobójcze albo odebranie sobie życia właśnie poprzez tego rodzaju ataki.

Warto pamiętać, że w przypadku stalkingu ofiara ma pełne prawo do skorzystania z usług prawnych. W pierwszej kolejności powinna zgłosić się do adwokata, który poprowadzi ją przez cały proces i doprowadzi przestępcę przed sąd. Natychmiastowa reakcja na pierwsze próby zastraszania to jedyny sposób, by móc uwolnić się od stalkera.

Autor redakcja

5 thoughts on “Stalking w internecie – coraz częściej powszechny w Polsce”
 1. It’s remarkable to go to see this web site and reading the views of
  all colleagues concerning this article, while I am also
  eager of getting know-how.

 2. Thank you for your website post. Manley and I
  have been saving to buy a new guide on this issue and
  your post has made people like us to save all of
  our money. Your thinking really responded to all our issues.

  In fact, over what we had recognized just before we ran into your fantastic blog.
  My spouse and i no longer have doubts and a troubled mind because you have
  totally attended to the needs in this article. Thanks

 3. you’re in point of fact a just right webmaster. The site loading speed is incredible.
  It sort of feels that you’re doing any distinctive trick.
  In addition, The contents are masterwork.
  you’ve done a wonderful activity on this subject!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.