badanie mri

Choć rezonans magnetyczny jest badaniem w pełni bezpiecznym i bezbolesnym, wiele osób się go obawia. Wynika to jednak nie z braku wiedzy czy też niesprawdzonych opinii publikowanych w internecie, a z samym sposobem jego wykonywania.

Badanie MRI jest przeprowadzane z użyciem specjalnego aparatu, który wyglądem przypomina nieco tunel. W jego wnętrzu generowane są pole magnetyczne, które pozwala na precyzyjną ocenę kondycji organów wewnętrznych. Wszystko to odbywa się za pośrednictwem nowoczesnej technologii, która jednak nie stanowi problemu. Najważniejszy w tym przypadku jest bowiem sam tunel, który zazwyczaj jest dość ciasny. Takie warunki nie są korzystne dla osób cierpiących na klaustrofobię, czyli lęk przed zamkniętymi, ciasnymi pomieszczeniami. W trakcie badania pacjent może wpaść w panikę, co nie tylko uniemożliwi obrazowanie, ale również wpłynie na zdrowie osoby znajdującej się we wnętrzu aparatu.

Rezonans magnetyczny dla klaustrofobików – na co warto się zdecydować?

Jak widać, sytuacja wydaje się poważna. Wiele osób z tego powodu rezygnuje z badania, inne natomiast muszą najpierw odbyć terapię lub przynajmniej rozmowę z psychologiem. Niektórzy lekarze decydują się również na przepisanie leków uspokajających, z których często jednak trzeba zrezygnować wówczas, gdy przeprowadzany jest rezonans magnetyczny z kontrastem.

Mimo wszystko, istnieje sposób na to, aby uporać się z tym problemem i sprawić, że badanie przebiegnie bez żadnych zakłóceń. Rozwiązaniem okażą się nowoczesne aparaty MR, które są specjalnie dostosowywane do potrzeb klaustrofobików. Wyróżniają się one szerszymi otworami, a także obsługą systemów, które skutecznie redukują hałas podczas ich pracy. W efekcie, stwarzane są warunki, które nie mają negatywnego wpływu na pacjenta. Napady lękowe nie występują, a lekarz specjalista może w spokoju zając się obrazowaniem. Dzięki temu możliwe staje się określenie stanu organów wewnętrznych i wykrycie ewentualnych schorzeń.

Autor redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.