technologie

O tym, że granice polsko ukraińskie są coraz bardziej oblężone, wie każdy. Żadnym zaskoczeniem jest też przyjazd coraz większej liczby naszych wschodnich sąsiadów do Polski. Ukraińcy przybywają do Polski głównie w celach zarobkowych. Mogą liczyć tutaj na wynagrodzenie nawet 3-4 razy wyższe niż w swojej ojczyźnie. Wystarcza im więc na godne życie i jeszcze pomoc bliskim, którzy zostali za wschodnią granicą.

Sporym odkryciem są za to Ukraińcy, którzy przybywają do naszego kraju, by pracować w branży IT. Stereotyp związany z pracownikami ze wschodu świadczy o tym, że znajdują oni najczęściej zatrudnienie na placach budowy i w przemyśle. Ich domeną jest praca fizyczna.

Okazuje się jednak, że opinia ta musi ulec zmianie. Tylko w samym Lublinie pracuje kilka tysięcy Ukraińców, którzy zatrudnieni są na wysokich stanowiskach w firmach IT. Takich jest w tym mieście około 750 i w każdej z nich pracują programiści z Ukrainy.

Większość z nich ukończyła studia wyższe we Lwowie. Właśnie w tym mieście kształcenie odbywa się podobno na najwyższym poziomie. Lwowskie uczelnie są doceniane nie tylko na Ukrainie, ale i w całej Europie. Ukraińscy informatycy w najmniejszym stopniu nie są gorzej wykształceni od swoich kolegów z Polski.

Jak zatrudnić programistę z Ukrainy?

Ponieważ coraz więcej wykształconych i doświadczonych programistów ucieka z Polski, by podjąć pracę na Zachodzie, branża ta w naszym kraju zaczyna niedomagać. Coraz częściej zatrudniamy więc programistów z Chin, Indii czy właśnie Ukrainy. Nie da się ukryć, że ich wynagrodzenie jest nieco niższe aniżeli żądali nasi rodacy. Co więcej, ogromnym atutem tych pracowników są wcale nie mniejsze umiejętności i nie gorsze wykształcenie zawodowe.

Warto wiedzieć, że spora grupa programistów z Ukrainy, zatrudnia się w polskich firmach, będąc jeszcze na studiach. Dzięki temu odbywają konieczne praktyki i zdobywają doświadczenie. Zaraz po studiach w swojej ojczyźnie, przenoszą się do nas i tutaj rozpoczynają karierę zawodową oraz układają swoje życie prywatne.

Firmy z branży IT mogą szukać ukraińskich specjalistów w agencjach pośrednictwa pracy. To najbardziej bezpieczny i najszybszy sposób na znalezienie odpowiednich kandydatów. Agencje weryfikują nie tylko ich wykształcenie i zawodowe umiejętności, ale też legalność pobytu. Dzięki temu na rozmowy kwalifikacyjne zapraszani są tylko ci, którzy rzeczywiście nadają się do wykonywania zawodowych obowiązków na danym stanowisku.

Zarobki programistów

Polska jest liderem branży IT, patrząc na całą Europę Wschodnią. Prężnie działa u nas prawie 9 tysięcy firm IT, które zatrudniają blisko 400 tysięcy osób.

Wynagrodzenie, na jakie mogą liczyć programiści zatrudnieni w Polsce, jest różne. W zależności od stopnia kariery zawodowej zarabiają od 5 do nawet 24 tysięcy miesięcznie.

Na Ukrainie zarabia się kilkakrotnie mniej. Nic więc dziwnego, że dobrze wykształceni Ukraińcy szukają zatrudnienia u nas. Polska daje im możliwości zdobywania znacznie większych pieniędzy, ale też doświadczenia. To też spora szansa na rozwój.

Autor redakcja

Dodaj komentarz