W Polsce powstaje wiele rankingów i list najlepszych przedsiębiorstw z branży technologii. Ta najbardziej miarodajna to lista 2000. W jej skład wchodzi dokładnie 2000 najprężniej działających i rozwijających się firm. To przedsiębiorstwa, które nie tylko odnotowały największe zyski, ale też takie, które zmieniły się w ostatnim roku i wykazały największy progres.

Patrząc na coroczne zestawienie, możemy być pewni, że polskie firmy mają się bardzo dobrze. Odnoszą coraz większe sukcesy i to nie tylko na rynku krajowym, ale i zagranicznym. Są w ciągłym rozwoju i wydaje się, że właściciele firm wreszcie mają odpowiednią motywację, by o swoje biznesy dbać.

Kto na podium?

Na pierwszym miejscu listy znalazło się przedsiębiorstwo branży koncernów naftowych. Na drugim jedna z najpopularniejszych sieci handlowych w naszym kraju, a na trzecim spółka gazowa. Powody do zadowolenia mają jednak wszystkie przedsiębiorstwa, które mają zaszczyt znaleźć się na liście 2000. Taka pozycja świadczy o ich prężnej działalności, która daje doskonałe perspektywy na przyszłość.

Dlaczego warto brać przykład z liderów?

Oczywistym jest fakt, że działalność gospodarczą prowadzi się w celu generowania zysków. Przedsiębiorstwa, które znalazły się na tej zacnej liście, są zarządzane na tyle sprawnie, że wychodzi im to doskonale.

Uczyć się mogą od nich wszyscy. Co więcej, strategia zarządzania i przyjęta filozofia pracy poszczególnych struktur w firmie nie jest najczęściej żadną tajemnicą. Rzadko zdarza się, by sukces firmy okraszony był autorskim planem właściciela. Najczęściej korzystamy przecież z koncepcji już sprawdzonych przez poprzedników, bo przecież one są pewniakiem.

Najczęściej obierana jest taktyka, zgodnie z którą przedsiębiorstwo ma przynosić największe zyski przy minimalizowaniu kosztów. Właściciele firm zdają sobie jednak sprawę, że takie zarządzanie nie może odbywać się kosztem zatrudnionych pracowników. Coraz mniej jest więc wyzysku, coraz więcej za to odpowiednich warunków pracy. Takie założenia sugeruje na przykład koncepcja Lean opartą na optymalizacji procesu produkcji, którą wdrożyło zresztą wiele przedsiębiorstw produkcyjnych z listy 2000. Nie chodzi tylko o zyski, bo bez odpowiednio zmotywowanego zespołu firma ich nie osiągnie. Najpierw należy więc zadbać o wyznaczenie konkretnych obowiązków pracownikom, a dopiero potem można cieszyć się sukcesem.

Liderzy stawiają dzisiaj na jakość, nie na ilość. To efekt coraz bardziej wymagających pracowników, ale i ostatecznych klientów. W czasach tak ogromnej konkurencji należy wyróżnić firmę na jej tle. Nie jest to zadanie proste. Właśnie dlatego innowacyjne rozwiązania wdrażane są w identyczny sposób, jak w przypadku koncernów, które osiągnęły światowy sukces. Polacy nauczyli się korzystać z doświadczenia lepszych, nic już ich nie ogranicza.

Podsumowanie

Coroczne wyliczenia wskazują, że polskie firmy osiągają coraz lepsze wyniki. Okazuje się również, że najlepiej radzą sobie te, w których ich właściciel bierze czynny udział w zarządzaniu. Nie wystarczy już więc tylko kapitał i zatrudnienie personelu z właściwymi kwalifikacjami. Aktywny szef w strukturach przedsiębiorstwa to podstawa. Szef, który zna każdego pracownika, zna jego potrzeby i liczy się z wymaganiami zatrudnionych osób. Szef, który zwraca uwagę na wskazówki osób zatrudnionych na każdym szczeblu. Przecież to właśnie oni dokładnie wiedzą, jakie rozwiązania na danym stanowisku pracy sprawdzą się najlepiej.

Autor redakcja

Dodaj komentarz