stacja kontroli pojazdów Warszawa

Każdy samochód, który porusza się po publicznych drogach, musi mieć ważny przegląd. Takie badanie przeprowadzane jest każdego roku i obowiązuje przez 12 miesięcy. Wyjątkiem są nowe samochody, ponieważ w tym przypadku pierwszy przegląd możemy zrobić dopiero po 3 latach użytkowania, kolejny wyznaczony jest za następne 2 lata, później zobligowani jesteśmy do przeprowadzania badań diagnostycznych co rok.

Badania techniczne są wymagane przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Poruszając się  po jezdni samochodem, który nie był badany przez dłuższy czas, narażamy życie nie tylko własne, ale również innych użytkowników dróg. Zdarza się, że nawet nieduża usterka może spowodować tragiczny w skutkach wypadek.

Technicy na stacji diagnostycznej sprawdzają wszystkie podstawowe elementy naszego pojazdu. Jednym z nich jest oświetlenie, które musi być w pełni sprawne. Sprawdzane jest nie tylko ich działanie, ale także odpowiednie ustawienie. Kolejną rzeczą, która podlega kontroli, jest ogumienie. Jeżeli diagnosta uzna, że opony w naszym samochodzie są już zbyt eksploatowane, musimy niezwłocznie je wymienić. „Łyse” opony stanowią zagrożenie zwłaszcza zimą, kiedy nawierzchnia może być bardzo śliska. Następnym etapem przeglądu jest sprawdzenie sprawności hamulców, które wykonywane jest na specjalnym stanowisku rolkowym. Muszą one być nie tylko odpowiednio silne, ale również niezróżnicowane (hamulce z jednej strony nie mogą być dużo silniejsze niż po drugiej). Technik zwraca także uwagę na stan zużycia amortyzatorów. Skuteczność tłumienia nie może być mniejsza niż 40%. Kolejnym elementem, który decyduje o pomyślności przeglądu, jest badanie luzów w układzie kierowniczym oraz zawieszeniu.

Jeżeli auto pomyślnie przejdzie wszelkie testy, dostajemy pieczątkę i na kolejną kontrolę przychodzimy dopiero za rok. Jeżeli chcemy znaleźć najbliższą stację kontroli, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę typu „stacja kontroli pojazdów Warszawa” i wybrać odpowiadający nam warsztat. Koszt testu diagnostycznego nie jest wysoki, ponieważ wynosi on zaledwie 100 złotych. Nie jest to duży wydatek, biorąc pod uwagę fakt, że możemy poruszać się naszym samochodem w pełni bezpiecznie.

Autor redakcja

12 thoughts on “Jak przebiegają badania diagnostyczne pojazdu?”

Dodaj komentarz