Na światowym rynku pojawia się coraz więcej pomocy dla kierowców. Wpływ na to ma zapewne coraz większe natężenie ruchu oraz chęć uzyskania jeszcze lepszego bezpieczeństwa na drodze.

Tym razem prezentujemy niezwykle pomocną aplikację EnLighten. To właśnie ona jest połączona z miejskim systemem komunikacji świetlnej, dzięki czemu przekazuje kierowcy informację, na jakim konkretnie odcinku drogi będzie stał na czerwonym świetle. Co więcej, aplikacja informuje, za jaki dokładnie czas światło przełączy się na zielone. To doskonały sposób na to, by kierowca mógł zaplanować swoją podróż, wybierać drogi, po których przejedzie płynnie, ominie korki spowodowane źle ustawioną sygnalizacją, co niestety zdarza się w mieście bardzo często. Nic tak nie denerwuje przecież kierowcy jak co i rusz zmieniające się światło i długie oczekiwanie na sygnalizację zieloną, która upoważnia do wznowienia jazdy.

Aplikacja zintegrowana jest ze smartfonem, działa na Androidzie oraz iOS. Zasada funkcjonowania jest bardzo prosta – dzięki aplikacji, na ekranie smartfona wyświetlają się na bieżąco informacje dotyczące najbliższej sygnalizacji. Pojawia się dany kolor symbolizujący obowiązujące światło oraz zegar, który odmierza czas, w jakim nastąpi jego zmiana. Taki mechanizm z całą pewnością zapewnia kierowcy większy komfort jazdy, nie trzeba już czekać w napięciu na zmianę świateł, można spokojnie przygotować się do rozpoczęcia jazdy bądź w czasie zatrzymania wykonać inne czynności.

Niestety, nie mam dobrej informacji dla polskich kierowców. Aplikacja na razie nie jest u nas dostępna. Mogą z niej korzystać uczestnicy ruchu drogowego w Eugene oraz Portland (w Oregonie – Stany Zjednoczone). Sami producenci zauważają w niej jednak ogromny potencjał, bo zapewne system sprawdziłby się w każdym dużym mieście na świecie. Nie wiadomo jednak czy planowane jest udostępnienie jej w innych częściach kuli ziemskiej. Polskim kierowcom jak na razie pozostaje więc korzystanie z tradycyjnych nawigacji GPS, które i tak są już sporym ułatwieniem podczas jazdy.

strona apki: https://connectedsignals.com/enlighten.php

download: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.otsys.notifier

Autor redakcja

Dodaj komentarz